P3 Tower, P3 Tiny, P3 Ultra - może właśnie tak?
Aktualizacja - Nowa era stacji roboczych od Lenovo: Bogata oferta dla każdego użytkownika!
Lenovo wprowadziło na rynek swoje najnowsze serie stacji roboczych, które zostały zaprojektowane z myślą o różnorodnych potrzebach użytkowników. Wśród prezentowanej oferty znajduje się podstawowa seria Lenovo ThinkStation P3, oferująca trzy różne modele: Lenovo ThinkStation P3 Ultra, Lenovo ThinkStation P3 Tiny oraz Lenovo ThinkStation P3 Tower. Każdy z tych modeli został stworzony, aby sprostać specyficznym wymaganiom użytkowników, którzy poszukują niezawodnego i ekonomicznego rozwiązania.
Średniozaawansowana seria Lenovo ThinkStation P5, z kolei, zapewnia wyższą wydajność i większe możliwości konfiguracyjne, sprawdzając się idealnie w średnich przedsiębiorstwach oraz dla profesjonalistów różnych branż. Zaawansowana seria Lenovo ThinkStation P7 to odpowiedź dla użytkowników wymagających, którzy potrzebują maksymalnej mocy i efektywności w swojej pracy.
Natomiast topowa seria Lenovo ThinkStation PX, również znana jako Lenovo ThinkStation P10, reprezentuje szczyt technologii i innowacji w świecie stacji roboczych, dedykowany dla najbardziej wymagających zastosowań. Lenovo dba o to, aby każdy użytkownik mógł znaleźć idealnie dopasowany sprzęt, zapewniając niezawodność i wielozadaniowość niezależnie od wybranej serii.
Dodatkowo, w 2024 roku firma zaskakuje premierą zaawansowanej serii Lenovo ThinkStation P8, opartej na procesorach AMD Threadripper Pro, co potwierdza ich ciągłe dążenie do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z poszczególnymi seriami i dostępnymi konfiguracjami, aby wybrać stację roboczą, która najlepiej spełni Państwa oczekiwania i potrzeby.
Lenovo P3 – stacja robocza z nowym wyglądem?
Czy nowa stacja robocza Lenovo, o nazwie Lenovo P3, ma nowy design? Premiera nowych stacji roboczych jest nadal owiana tajemnicą, więc nie wiadomo wiele na temat ich specyfikacji. Jednym z najbardziej interesujących aspektów jest jednak fakt, że Lenovo współpracuje z brytyjskim producentem luksusowych samochodów sportowych, Aston Martin. Można więc przypuszczać, że design nowych stacji roboczych będzie naprawdę wyjątkowy i imponujący.
Niestety, w przeciwieństwie do samochodów, prototypy nowych komputerów i laptopów są zazwyczaj mocno ograniczone w dostępności. Dlatego musimy opierać się na obecnie dostępnych modelach i podzespołach oraz naszej wyobraźni, aby szacować, jak nowa stacja robocza Lenovo P3 może wyglądać.
Stacja robocza Lenovo P jak Performance.
Wszystkie te modele, tj. Lenovo ThinkPad P1 Gen 5, Lenovo ThinkPad P16 Gen 1, Lenovo ThinkStation P620 i Lenovo ThinkStation P360, mają jedną wspólną cechę - literę "P", która jest zarezerwowana dla wszystkich produktów biznesowych o najwyższych parametrach. Ta konwencja dotyczy zarówno stacjonarnych jak i mobilnych stacji roboczych, a nawet monitorów. Nie przewidujemy żadnych zmian w tej konwencji, ponieważ lata budowania świadomości klientów sprawiły, że eksperymentowanie z literą "P" wydaje się zbyt ryzykowne.
Lenovo - Seria 3, seria 5, seria 6 i seria 9
W przypadku komputerów stacjonarnych, podział na serie ma inny wygląd niż w przypadku laptopów. Tutaj literowa kategoryzacja modeli ThinkPad, takich jak ThinkPad E, ThinkPad L, ThinkPad T, ThinkPad X i tak dalej, nie występuje. Zamiast tego, kategoryzacja odbywa się zgodnie z praktyką stosowaną przez inne firmy - nie tylko komputerowe. Aby przypomnieć, przedstawiciele poszczególnych serii to:
Lenovo ThinkStation P360 to model z podstawowej serii stacji roboczych, oferujący najwyższą wydajność jaką stacja oparta na podzespołach konsumenckich może zapewnić. Te modele charakteryzują się najniższą ceną w stosunku do wydajności.
Lenovo ThinkStation P520 to egzemplarz ze średniej serii, który oferuje znacznie większy potencjał rozbudowy. Ta stacja robocza może pomieścić nawet 18-rdzeniowy procesor Intel Xeon W, dwie potężne karty NVIDIA RTX A6000 i aż 512 GB pamięci RAM - to maksymalny potencjał, jaki można uzyskać w ramach tej serii.
Lenovo ThinkStation P620 reprezentuje dosyć unikatową serię 6, która pojawiła się niedawno i obecnie dostępny jest tylko jeden model. Lenovo ThinkStation P620 to potężna, jednoprocesorowa stacja robocza oparta na procesorach AMD Threadripper.
Lenovo ThinkStation P720 reprezentuje dwuprocesorowe stacje robocze z serii 7, oferujące aż do 768 GB pamięci RAM, dwie karty graficzne RTX 8000 i kilkanaście dysków - to doskonały wybór dla złożonych projektów wymagających dużych zasobów obliczeniowych.
Lenovo ThinkStation P920 to rozwinięcie serii 7, oferujące jeszcze więcej. Ta potężna stacja robocza z serii 9 oferuje jeszcze więcej pamięci RAM, więcej dysków, większy rozmiar oraz jeszcze większy potencjał rozbudowy. W tej serii dosłownie nie ma ograniczeń.
Lenovo ThinkStation - podział na serie
Podział na serie jest niezbędny, aby właściwie sklasyfikować produkt. W zakresie stacji roboczych również nie przewidujemy żadnych zmian w kategoryzacji.
Lenovo ThinkStation - gdyby doszło do zmian w serii na:
Lenovo ThinkStation P3 - seria podstawowa
Lenovo ThinkStation P5 - seria pośrednia
Lenovo ThinkStation P8 - seria zaawansowana, z procesorami AMD
Lenovo ThinkStation P7 - seria zaawansowana, być może dwuprocesorowa
Lenovo ThinkStation PX - seria topowa, najwyższe opcje konfiguracji
Thinkstation - określniki generacji
W stacjach roboczych pojawiają się określenia generacji, które nie występują w innych produktach. Natomiast w laptopach określenia te zmieniają się na kolejne generacje, jak np. Lenovo ThinkPad L480 zmienia się na ThinkPad L14 Gen 3. Dzięki temu łatwiej jest określić, czy dany model jest następcą poprzedniej generacji.
Uważamy, że czas wprowadzić to samo rozwiązanie w stacjach roboczych. Czy modele ThinkStation P620 i ThinkStation P720 są z tej samej generacji? Niekoniecznie, jednak stoją obok siebie w jednym szeregu.
Proponujemy więc zmienić nazwę ThinkStation P360 na ThinkStation P3 Gen 1.
Lenovo ThinkStation - Obudowa
Prawdopodobnie modele Lenovo ThinkStation P360 i ich następcy będą oferowane w różnych wersjach obudowy, ponieważ rynek i konkurencja wymagają szerokiego portfolio w tym zakresie. Z tego powodu nie przewidujemy większych zmian.
ThinkStation P3 Tower - dla obudowy typu Tower
ThinkStation P3 SFF - dla obudowy w mniejszym formacie, Small Form Factor
ThinkStation P3 Ultra - dla kompaktowej
ThinkStation P3 Tiny - dla rozwiązań typu Tiny-in-One
Lenovo ThinkStation - Podzespoły
Jesteśmy przekonani, że Lenovo wprowadzi najnowsze technologie do swojego portfolio. Oczekujemy, że seria Lenovo ThinkStation P3 będzie oparta na 13. generacji procesorów Intel Core, czyli kodowej nazwie Raptor Lake. Z kolei procesor Intel Xeon Sapphire Rapids powinien pojawić się w stacjach Lenovo ThinkStation P5, P7 i P9.
W przypadku serii P5 oczekujemy, że będą wykorzystane procesory Intel Xeon W3, W5 i W7, a Xeon W9 raczej trafi do serii P7. Jednak co do serii P9, to pozostaje jeszcze dużo niejasności. Sapphire Rapids to nie tylko jednosocketowe, ale także skalowalne procesory, które mogą pracować w układzie wielosocketowym i posiadają aż 56 rdzeni i 112 wątków (w przypadku modelu Intel Xeon W9-3495X).
Lenovo ThinkStation- miks nazw
Czy można połączyć serie ThinkStation P7 i ThinkStation P9 w jednym modelu i nazwać go Lenovo ThinkStation PX albo X1? W nazwie najnowszych ThinkPadów i monitorów pojawiła się litera X, oznaczająca ekstremalne (eXtreme) możliwości tych modeli. Takie określenie jak "ekstremalny" idealnie pasuje do najwydajniejszych stacji roboczych.
Lenovo ThinkStation - Czas na podsumowanie
Czy nasze spekulacje okażą się prawdziwe? Przekonamy się niedługo, gdyż premiera nowych stacji roboczych Lenovo odbędzie się już 9 marca 2023 roku.
Sprawdź ofertę stacji roboczych Lenovo:
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, zapewnienie ciągłości operacji jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy.
Wybierając komputer stacjonarny do biura, warto rozważyć zakup sprzętu o specyfikacji wyższej niż aktualnie wymagana.
Komputery przeznaczone do pracy z zaawansowanym oprogramowaniem łączy wiele cech – muszą zapewniać odpowiednią moc obliczeniową oraz umożliwiać komfortowe korzystanie z urządzenia. Jednak coraz więcej profesjonalistów dodatkowo potrzebuje do swojej codziennej pracy mobilności, która nie jest możliwa w przypadku komputerów stacjonarnych. Alternatywą stały się mobilne stacje robocze, które pozwalają na łatwy transport między miejscami pracy. Na którą zatem warto się zdecydować?
Rynek komputerów osobistych jest ogromny. Mnogość podzespołów, producentów, a nawet możliwość zbudowania własnej maszyny sprawia, że czasem ciężko w prosty sposób podjąć decyzję, które rozwiązanie warto wybrać. Dziś pokażemy, dlaczego Lenovo może być dobrym wyborem.